Čištění lihem je jednoduchý a snadný způsob čištění věcí kolem domu, ale je důležité jej používat bezpečně. Tento praktický průvodce vás provede tím, co dělat a co nedělat při čištění pomocí isopropylalkoholu.
Alkohol, někdy nazývaný isopropylalkohol, je skvělý multi-tasker, užitečný pro posouvání nepoddajných stop a dezinfekci povrchů. Při používání je však důležité dbát opatrnosti – jak pro vaše vlastní zdraví a bezpečnost, tak pro vaše choulostivé povrchy! Ujasněte si svá fakta pomocí našich tipů, doporučení a nedoporučení pro čištění alkoholem.
Klíčové kroky
- Použijte na nerezovou ocel pro dodání lesku
- Tření alkoholu a vody může vaše auto rychle rozmrazit
- Nikdy nemíchejte líh a bělidlo
- Nepoužívejte v blízkosti otevřeného ohně
- Nepoužívejte na hotové povrchy a tkaniny, jako je acetát
- Nepoužívejte na pokožku, protože může způsobit podráždění
- Uchovávejte mimo dosah dětí
Proč nezkusit k čištění, odmaštění a dezinfekci klávesnice a myši použít alkohol? Schne téměř okamžitě, čímž se snižuje riziko poškození kapalinou.
Čištění elektroniky alkoholem
Od mobilních telefonů a notebooků až po herní zařízení a tablety tvoří elektronika velkou část našich životů. Ale i přes naši častou interakci s naší elektronikou se na ně při čištění často zapomíná.
Čištění elektroniky alkoholem je bezpečná a účinná metoda, jak se zbavit všech nepříjemných bakterií a choroboplodných zárodků, které číhají, aniž by došlo k poškození vašich zařízení. Chcete-li k čištění elektroniky použít líh, jednoduše přiložte hadřík nebo vatový tampon s isopropylalkoholem na místa, která je třeba vyčistit.
Použití lihu jako dezinfekčního prostředku
Je líh dezinfekční prostředek? Jednoduchá odpověď zní: ano! Alkohol je skvělý způsob, jak dezinfikovat tvrdé předměty a předměty ve vaší domácnosti. Jak je uvedeno výše, čištění elektroniky alkoholem je jednoduchá a účinná metoda čištění a funguje stejně i u jiných malých povrchů, jako jsou klíče od domu a madla toalet. Před setřením jednoduše nechte asi 30 sekund vlhké, abyste neutralizovali viry a další bakterie.
Použití alkoholu k dezinfekci však není skvělé řešení pro úklid celého domu. Je to proto, že alkohol se pravděpodobně odpaří z větších ploch příliš rychle na to, aby byl účinný při neutralizaci choroboplodných zárodků na povrchu.
Je tření s alkoholem antibakteriální?
Alkohol může pomoci zabít bakterie, protože se jedná o přírodní baktericidní léčbu, ale to neznamená, že brání růstu bakterií.
Dávky čištění alkoholem
Pokud víte, kde jej použít, může být líh neocenitelným čisticím nástrojem. Zde jsou jen některé ze způsobů použití isopropylalkoholu k čištění:
- Zkuste použít izopropylalkohol k čištění povrchů z nerezové oceli a nechte je bez šmouh. Přidejte malé množství čistého alkoholu na měkký hadřík, který nepouští vlákna, a poté otřete nerezovou ocel proti vláknům.
- Je vaše auto namrzlé? Smíchejte jeden díl lihu s pěti díly vody a vložte do rozprašovače. Použijte jej k odmrazování vnějších oken a zrcátek vašeho auta.
- Alkohol je ideální pro leštění dřezu a chromových povrchů, dodává lesk a dezinfikuje povrch.
- Potřísnili své oblíbené oblečení permanentním fixem? Vše, co musíte udělat, je namočit oblast do lihu na 3-5 minut, než skvrnu vysajte čistou papírovou utěrkou.
- Čištění šperků: Šperky ztratily lesk? Čištění lihem je skvělý způsob, jak to vrátit zpět.
Zákaz používání alkoholu k čištění a bezpečnostní poznámky
Pokud jste zjistili, že používání izopropylalkoholu k čištění bylo dosud účinné, můžete být v pokušení zavést jej dále do vaší domácí péče. Ne tak rychle! Existuje několik důležitých věcí, které byste neměli dělat.
- Nikdy nemíchejte líh a bělidlo. Čistící alkohol obsahuje etanol a isopropyl, a když je smíchán s bělidlem, chemická reakce vytváří chloroform. Chloroform může způsobit problémy s centrálním nervovým systémem a ledvinami, stejně jako způsobit nevolnost a závratě.
- Nepoužívejte jej v blízkosti otevřeného ohně. Alkohol je vysoce hořlavý, proto nezapomeňte nejprve uhasit otevřený oheň, jako jsou svíčky.
- Vyvarujte se čištění určitých povrchů. Alkohol může poškodit hotové povrchy (lakované, lakované nebo ošetřené), stejně jako látky jako acetát nebo umělé hedvábí.
- Nepoužívejte jej jako antiseptikum na rány nebo kožní onemocnění. Může to být skvělé pro sterilizaci zařízení, ale může zpomalit hojení a způsobit podráždění pokožky.
- Nikdy to nepožívejte. Alkohol k potírání se velmi liší od věcí, které si dáváte do martini a jednoduše řečeno, je toxický. Uchovávejte jej mimo dosah dětí a nikdy jej neskladujte v průhledné nádobě, protože by mohl být zaměněn s vodou.