Geologické průzkumy složení půdy mohou být směrodatné pro budoucí využití pozemku

Chystáte se koupit pozemek, abyste mohli pěstovat nějaké plodiny nebo chovat zvířata? Nebo chcete na pozemku postavit svůj vlastní dům? Nebo pozemek dokonce sháníte k výstavbě celé průmyslové budovy?

Ať už jsou vaše záměry jakékoli, je extrémně důležité myslet na to, že ne každý pozemek je automaticky vhodný pro konkrétní využití. To, zda se pozemek pro vaše účely hodí, zjistí speciální geologické průzkumy. A na ty se podíváme právě v rámci dnešního článku.

Základem je pohled do hloubky pozemku

Základním krokem jsou hlavně průzkumy složení podloží pod pozemkem. To totiž může zásadně ovlivnit, jak moc těžké stavby mohou na pozemku stát a zdali při výstavbě nenarazíte třeba na masivní skálu poměrně nízko pod povrchem.

K tomu poslouží vrtná souprava. S touto soupravou na několika místech na pozemku uděláte vzorky. Vzorky potom v terénu i v laboratořích dokáží pedologové detailně analyzovat. Určí, jestli je pozemek vhodný pro váš projekt, případně, jaké úpravy bude potřeba provést.

Opravdu důkladná analýza půdy

Hlavně v případech, že chcete pozemek využívat pro chovatelské či pěstitelské potřeby, neměli byste opomenout kompletní analýzu složení půdy. Jednoduše tak získáte kompletní přehled o tom, z čeho je půda složená, jaká je zde půdní vlhkost a nasycenost. Především pak ale v rámci detailního výstupu dokáže analýza půdy podat informace o tom, jestli je půda na pozemku stoprocentně nezávadná a není kontaminovaná, což by byl zejména ve výše zmíněných případech velký problém.

Další důležité parametry pozemku

Pro další stavební práce nebo přípravu pozemku pak můžete využít velké množství dalších služeb. Kupříkladu lyzimetr vám dokáže zajistit přesné měření toho, jak moc je půda nasycená vlhkostí a zdali skrze ni neprosakují spodní vody. Vedle toho existuje i další geotechnika, která se pak může zajímat o sklon celého pozemku a jeho částí a mnohé další. dynamometr se používá pro měření tlaku nebo zatížení při stavbách. Nejenom geologické průzkumy vám o pozemku mohou poskytnout opravdu detailní informace, které pro vás mohou být klíčové.