Mýty o úklidu: Je používání koly k čištění opravdu tou správnou volbou?

I když jsme určitě zjistili, že čištění s kolou může v některých situacích fungovat, je důležité, abyste zvážili všechna rizika, než je vyzkoušíte. Pokud si nejste jisti, držte se spolehlivých čisticích prostředků a podívejte se na pokyny výrobce.

BEZPEČNOSTNÍ VAROVÁNÍ

Nikdy nepoužívejte coca colu k čištění povrchu, než jej důkladně prozkoumáte. V případě pochybností používejte běžné čisticí prostředky určené pro materiál, který potřebujete vyčistit.

Klíčové kroky

Pokud uvažujete o použití koly k čištění záchodových mís, mosazi nebo pánví, postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

  1. Přečtěte si pokyny výrobce jakéhokoli produktu, který se chystáte čistit – nikdy nedělejte nic, co nedoporučují, protože by to mohlo zneplatnit záruku. 
  2. Nejprve proveďte záplatový test: nemůžete zaručit, jak bude jakýkoli materiál reagovat.
  3. Pokud máte pochybnosti, držte se běžných čisticích prostředků, o kterých víte, že to poslouží!

Kola je chutný nápoj při speciálních akcích nebo v horkých dnech, ale někteří lidé navrhují, že se dá použít i jinak: k čištění. Od používání koly k čištění záchodových mís až po čištění mosazi kolou, najdete na internetu spoustu způsobů čištění coca-coly.

Abychom se těmto fámám jednou provždy dostali na kloub, nabízíme tento konečný přehled o používání koksu k domácímu čištění – se zaměřením na celou řadu různých povrchů v domácnosti.

1. Použití koly k čištění mastnoty a skvrn od krve

Opravdu můžete použít kolu k čištění mastnoty a krvavých skvrn z látek? Ano i ne. Ačkoli tato technika čištění coca coly někdy funguje, může způsobit vlastní riziko skvrn.

Chcete-li to zkusit, jednoduše přidejte koks do běžné náplně prádla spolu s pracím prostředkem. Buďte opatrní při zkoušení se světlými věcmi, protože tmavý pigment nápoje by mohl způsobit více skvrn, než odstranit.

2. Odstranění připálených zbytků z pánví

Dalším navrhovaným použitím koly je odstranění připálených kousků ze dna pánví. Tato technika čištění coca coly má ve skutečnosti velký smysl, protože kyselina v nápoji pomáhá zvednout i ty nejodolnější částice, což vám pomůže dostat vaše nádobí jako nové.

Samozřejmě můžete dosáhnout podobného výsledku i s jinými produkty pro domácnost, abyste nemuseli plýtvat plechovkou pití. Místo toho zkuste namočit nádobí do horké vody a silného prostředku na mytí nádobí nebo vyzkoušejte bílý ocet, sodu bikarbonu nebo vinný kámen.

3. Použití kolu k čištění záchodových mís

Může to znít nejpodivněji, ale existují lidé, kteří používají kolu k čištění záchodových mís. Argumentují tím, že bublinky v kole pomáhají odstranit skvrny a získat jiskřivý povrch.

Tak co je za problém? Kromě toho, že vás možná odradí od pití koly, může vysoký obsah cukru v nápoji také způsobit problémy. Jakékoli jeho stopy, které zůstanou ve vaší toaletě, jsou pravděpodobně magnetem na zárodky. Použití čističe s prokázanou schopností zabíjet bakterie, jako je Domestos , by mohlo být jednodušší volbou.

4. Čištění mosazi kolou

Čištění mosazi nemusí být součástí vašeho denního plánu čištění, ale to nebrání tomu, aby se jednalo o běžný čisticí hack zahrnující kolu. Ponechání malých mosazných předmětů v kole po dobu několika hodin může pomoci zbavit se nahromaděných nečistot. Je to kyselost v koly, která je zodpovědná za tuto čistící sílu, takže tato technika může fungovat.

Přestože kola může být schopna ozdobit vaše mosazné ozdoby, doporučujeme jej nejprve vyzkoušet na malé neviditelné ploše, aby bylo zajištěno, že nedojde k žádným špatným reakcím. Pro drahé nebo vzácné mosazné předměty se důrazně doporučuje používat speciální čistič.

Čištění kolou – verdikt

I když jsme určitě zjistili, že čištění kolou může v některých situacích fungovat, je důležité, abyste zvážili všechna rizika, než je vyzkoušíte. Pokud si nejste jisti, držte se spolehlivých čisticích prostředků a podívejte se na pokyny výrobce.