Potřebujete propojit elektrické obvody, nebo automatizaci zařízení? Pak pro vás budou zásadními pomocníky svorky!

Různé typy svorek jsou modernější variantou toho, jak můžeme propojovat elektronická zařízení, obvody, budovat automatizační mechanismy a mnohé další. V minulosti bylo častější přímé propojování kabelů provázáním nebo klasickým spájením.

V současnosti už jsou ale moderní systémy kvůli přehlednosti a bezpečí vybaveny mnohem dokonalejším zařízením, jako jsou právě svorky. Dnes se přitom podíváme na ty běžné kousky, které se v domácnostech i firmách běžně užívají.

Klasické elektrikářské svorky

Elektro svorky jsou elektrotechnické spojovací prvky používané k propojení a upevnění vodičů v elektrických zařízeních. Tyto svorky mají obvykle dvě nebo více otvorů pro vložení vodičů a jsou opatřeny šroubem nebo pákou pro zajištění spojení. Elektro svorky se používají ve všech typech elektrických aplikací, od domácích elektroinstalací po průmyslová zařízení.

Hlavní výhodou je to, že jsou velice levné a dostupné. Navíc jejich montáž je také jednoduchá. Nevýhodou ale může být, že jsou většinou elektro svorky na šroubové mechanismy, což může vést k té nepříjemnosti, že se mohou při šroubování vodiče uvolňovat.

Už žádné zdržování se šroubovými mechanismy

Bezšroubové svorky jsou moderní typy svorek, které umožňují bezšroubové připojení vodičů. Tyto svorky mají speciální mechanismus pro zajištění spoje a často se používají v průmyslových a profesionálních aplikacích, kde je požadována rychlá a spolehlivá instalace. Jsou používány v automatizaci i v klasické elektrikářské praxi. Přitom jediné cvaknutí stačí k tomu, aby bezšroubové svorky plnily svoji úlohu. Nevýhodou je ale vyšší cena a větší nebezpečí únavy materiálu.

Jednoduché propojovací svorky

Propojovací svorky jsou speciální typy svorek, které slouží k propojení vodičů, komponentů nebo elektrických zařízení. Tyto svorky jsou obvykle využívány pro snadnou a rychlou instalaci a demontáž. Porot se tak propojovací svorky používají velice často tam, kde se mohou rozsahy a umístění systémů měnit, nebo pro testování funkce. Práce s nimi je totiž mnohonásobně rychlejší a jednodušší.