Tipy na čištění litinového krbu

Litinové krbové rošty vyžadují speciální ošetření, ať už je čistíte nebo restaurujete. Zde je to, co dělat.

Litinový krb dodává domovu útulný, staromódní nádech – ale pouze v případě, že je v dobrém stavu. Zde je návod, jak vyčistit litinové krbové prvky, s určitým návodem, jak obnovit zrezivělý litinový krb v případě, že váš rošt potřebuje těžší práci.

Už to znáte, ale je třeba říci: nezkoušejte čistit krb, dokud je ještě teplý, a  rozhodně  se nepokoušejte čistit krb, pokud v něm hoří oheň. Čištění krbu bývá nepořádné, proto je dobré přikrýt okolí igelitovou fólií.

Před čištěním litinových krbových prvků budete často muset vymést popel z předchozích požárů. Rozsypání použité kávové sedliny na popel před tím, než začnete zametat, může zabránit tomu, aby se vám valil do obličeje.

Budete potřebovat :

 • Lopatka a kartáč
 • Vakuum
 • Látka
 • Metylovaný líh
 • Komerční železná pasta

Jak vyčistit litinový krbový rošt

K čištění litinových krbových prvků nelze použít vodu; podpoří to rez. Místo toho vyzkoušejte tento bezvodý způsob, jak vyčistit rošt.

 1. Vymeťte veškerý popel lopatkou a kartáčem

  Případný popel vymeťte lopatkou a kartáčem. Pokud je v roštu ještě nějaký popel, můžete ho vyklepat do prostoru pod ním, kde bude snazší jej zamést.

 2. Vysajte zbývající prach

  Jakmile se zametením zbavíte co největšího množství, vysajte veškerý zbývající prach a nečistoty.

 3. Otřete metylalkoholem a hadříkem

  Pokud na žehličce ulpívají nečistoty, dejte na hadřík trochu metylalkoholu a otřete jím rošt. Pokračujte, dokud nebude čistý. Během procesu můžete projít několika tkaninami.

   

 4. K obnovení černoty použijte komerční železnou pastu

  Pokud váš rošt vypadá trochu matně, použijte komerční pastu na železo nebo leštěnku na rošty, abyste obnovili jeho černou barvu. To se obvykle aplikuje, nechá se pár hodin a poté se vyleští hadříkem, ale řiďte se pokyny výrobce.

   

Jak obnovit litinový krb

Možná, že váš litinový krb je nad rámec jednoduchého čištění a potřebuje nějaké restaurátorské práce. Mohli byste dostat profesionála, ale je toho hodně, co můžete dělat doma. Zde je rychlý průvodce obnovou litinových krbových prvků (může být snazší nejprve odstranit krb ze zdi, pokud je pohyblivý).

 1. Chraňte sebe i okolí

  Pro ochranu podlahy položte plastovou fólii. A co je důležitější, musíte se také chránit. Odstraňovače nátěrů bývají na kůži drsné a vydávají toxické výpary. Ujistěte se, že místnost je dobře větraná. Oblečte si staré oblečení a vybavte se pro bezpečnost: rukavice, masku na obličej a brýle.

   

 2. Odstraňte odlupující se barvu pomocí komerčního odstraňovače nátěrů

  Pokud se díváte na starý litinový krb, který nebyl v tomto století používán, může být pokryt vrstvami odlupující se barvy. Použijte komerční odstraňovač nátěrů a postupujte podle pokynů na lahvičce.

 3. Setřete lakovým benzínem a měkkým hadříkem

  Po odstranění nátěru uchopte měkký hadřík a potřete rošt bílým lihem, abyste odstranili veškeré zbytky.

 4. K odstranění rzi použijte ocelovou vlnu

  Případnou rez odstraňte ocelovou vlnou.

 5. Dokončete nanesením pasty na železo

  Dokončete pastou na železo nebo leštěnkou na rošty podle pokynů výrobce.