Co je v mých čisticích prostředcích?

Chemikálie v čisticích prostředcích jim pomáhají vykonávat jejich práci efektivně a usnadňují vám úklid! Přečtěte si průvodce složením čisticích prostředků.

Všichni jsme si již položili tuto otázku: čím přesně čistím? Častěji nakupujeme čisticí prostředky na základě zkušeností: „X minulý měsíc fungovalo dobře na skvrnu od trávy“ nebo „Y se mi na pracovní desce třpytily  a tak je kupujeme znovu. Místo toho, abyste se rozhodovali ze zvyku, doporučujeme vám číst dále, kde najdete další informace o nejběžnějších chemikáliích v čisticích prostředcích a o roli, kterou hrají v čisticích prostředcích pro vaši domácnost. Při tom můžete být schopni znovu spojit slovo „chemický“ s pozitivními a bezpečnými čisticími postupy!

Klíčové složky čisticích prostředků pro domácnost

Tyto tři složky – povrchově aktivní látky, vůně a konzervační látky – se běžně vyskytují v čisticích prostředcích. Zde je o nich trochu více, proč se používají a proč jsou účinné látky čisticích prostředků používaných doma bezpečné.

Povrchově aktivní látky : čisticí nebo pěnící prostředky .

Konkrétněji, povrchově aktivní látky dávají produktu schopnost odstraňovat nečistoty z oblečení, pokožky a podobně. Stručně řečeno, jde o to, co dělá špinavou práci ve vašich domácích čisticích chemických prostředcích.

Používáme pouze ty, které nejen dobře čistí, ale jsou také bezpečné pro použití v domácích čisticích prostředcích. I tak existují přísná kritéria biologické rozložitelnosti, která musí být splněna. Kromě toho rizikové testy ukázaly, že i při širokém používání povrchově aktivních látek v současnosti nepředstavují žádnou hrozbu pro životní prostředí .

Některé povrchově aktivní látky (mezi námi známé jako SLES a SLS) se dostaly pod hodně pozornosti. Každá studie nebo výzkum ukázaly, že tyto složky jsou bezpečné.

Stejně jako u jiných čisticích chemikálií může dlouhodobé vystavení povrchově aktivním látkám způsobit podráždění pokožky. Renomované značky se snažily produkty upravovat tak, aby minimalizovaly riziko podráždění.

Vůně: přísady určené k tomu, aby čisticí prostředky lépe voněly

Přidání vůně do čisticích prostředků je činí přitažlivějšími pro smysly. Postupem času se vůně čistého domova spojí s vonnou složkou vašich oblíbených produktů.

Preference vůní se po celém světě liší: vytváření vonných produktů, které si lidé užívají, je umění i věda. Naše týmy úzce spolupracují s předními vonnými domy na vývoji skvěle vonných přísad pro použití v našich produktech.

Používáme pouze vysoce kvalitní ingredience, které splňují celosvětové standardy stanovené Mezinárodní asociací pro výzkum vůní (IFRA).

Konzervační látky: přidané přísady – uhodli jste! – konzervovat produkty

Stejně jako čistící chemikálie používáte k čištění bakterií, plísní a nečistot, tak i samotný produkt musí být chráněn před růstem vlastních bakterií a kvasinek Existuje celá řada různých konzervačních látek s fantastickými názvy jako benzisothiazolinone, dimethyl-dimethyl hydantoin a fenoxyethanol. Pro všechny čtenáře, kteří neznají chemické jazykolamy, je důležité, že tyto ingredience jsou vybrány tak, aby vyhovovaly potřebám konkrétního produktu, takže když jej používáte doma, byl bezpečný a účinný.

Kromě toho jsou konzervační látky testovány na bezpečnost jak ve společnosti Unilever, tak externími odborníky předtím, než je jakékoli přísadě povoleno, aby se z ní stal produkt a aby se dostala do vašeho domova. Globální standardy kvality a bezpečnosti produktů jsou přísné.

Jaké ingredience obsahují produkty v mém domě?

Prací prostředky, čisticí prostředky na povrchy a bělidla obsahují chemikálie, aby byly schopny řešit nejběžnější problémy v domácnostech, které si uvědomují čistotu. I když je používáme všichni, je dobré vědět, jaký mají vztah k výše uvedeným ingrediencím, jak fungují u vás doma a zda jsou udržitelné. Na co si dát při nakupování pozor:

  • Prací prostředky: zde hovoříme o bezfosfátových produktech, jak to vyžaduje nařízení, v kombinaci s tím, co osobně hledáte. Aktivní složkou pracích prostředků jsou buď enzymy (bio), nebo naše staré dobré mýdlo (non-bio).
  • Čističe povrchů: víceúčelové spreje budou vždy obsahovat povrchově aktivní látky, hlavní pěnidlo a katalyzátor čištění (viz výše). Nejlepší na tomto druhu produktu je, že nehrozí žádné ohrožení životního prostředí. Čističe povrchů mají povrchově aktivní látky s dlouhými chemickými názvy, ale nenechte se zastrašit dlouhou verzí – tyto přísady jsou v produktech, které používáte každý den, od mytí obličeje po čistič trouby. Jejich dopad na životní prostředí je neustále monitorován a mnoho značek má iniciativu v oblasti udržitelnosti, aby byli spotřebitelé informováni a měli jistotu, že se rozhodují správně. Cif je skvělý příklad.
  • Bělidla: Tato úžasná, účinná a nezbytná čistící chemikálie je nejlepším způsobem, jak zajistit, že choroboplodné zárodky navždy odejdou a má chemickou schopnost se úplně rozložit ve vodě. Nejen, že je bělidlo bezpečné pro váš domov, ale snadno se rozkládá a má nízký dopad na životní prostředí. Bělidlo funguje, protože obsahuje klíčové složky, jako je chlornan sodný, odolný dezinfekční prostředek, který napadá choroboplodné zárodky, viry i mikroorganismy. Celá řada od Domestos pro kuchyně a koupelny obsahuje bělidlo, což znamená, že funguje dobře a plynule se vrací do životního prostředí.

Nejběžnější čistící chemikálie tu jsou z dobrého důvodu: bez konzervačních látek by tyto produkty měly nepříznivý dopad na váš domov. Povrchově aktivní látky slouží k rozkládání viditelných i neviditelných nečistot a špíny a vůně se rychle spojují s čistým domovem. Doufáme, že vyzbrojeni těmito informacemi pro vás bude nakupování vašich oblíbených čisticích prostředků pro domácnost a šetrnost k životnímu prostředí snadný úkol.