Jak vyčistit skateboardová ložiska a grip pásku

Čištění skateboardových ložisek, koleček a grip pásky jsou všechny základní součásti údržby prkna. Zde se dozvíte, jak udržovat svůj skateboard čistý.

Pokud jste pravidelný skateboardista, víte, jak skvělý je to pocit, když vaše prkno reaguje na vaše pohyby – a víte, že tento pocit závisí na tom, že vaše prkno je v dobrém provozním stavu. Nahromadění nečistot a bláta v ložiskách vašeho prkna může například zabránit tomu, aby se kola protáčela tak volně, jak by měla, a špinavá páska může způsobit, že během jízdy uklouznete a ztratíte rovnováhu. Vědět, jak vyčistit kolečka skateboardu, lepicí pásku a ložiska, není jen kosmetická záležitost – je to důležité i pro vaši bezpečnost.

Čtěte dále a zjistěte, jak správně čistit a udržovat svůj skateboard!

Specializovanou „žvýkačku“, kterou si můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách pro skateboardy, abyste pomohli vyčistit pásku na grip, lze někdy sehnat levněji v obchodech pro kutily nebo v obchodech s výtvarnými potřebami – používá se k čištění pásových brusek a k absorbování přebytečné tekutiny při malování akvarelem. Požádejte o ‚gumový cement sběrací gumu‘.

Jak čistit kolečka na skateboardu

Kolečka na vašem prkně bývají tou nejjednodušší částí k čištění! Zde je návod, jak bezpečně a efektivně vyčistit kolečka skateboardu:

 • Pomocí nástrčného klíče odšroubujte matice osy z obou stran každého kola před jemným sejmutím kol z desky. (Ujistěte se, že máte všechny matice, šrouby nebo podložky pohromadě, abyste je mohli všechny najít pro opětovné sestavení, až budete hotovi!)
 • Jemně vypáčte ložiska koleček z koleček – je třeba je vyčistit samostatně (za minutu se dostaneme k čištění ložisek skateboardu).
 • Hadrem nebo starým zubním kartáčkem vydrhněte z kol veškeré zjevné bláto a špínu, poté je vložte do kbelíku s horkou mýdlovou vodou a nechte deset minut nasáknout.
 • Jakmile je zbavíte namočení, dopřejte kolečka další jemné vydrhnutí hadrem nebo zubním kartáčkem. Poté je pečlivě osušte papírovými utěrkami.

S koly jste skončili! Dejte je prozatím na jednu stranu – na konci je znovu připevníte.

Jak čistit ložiska skateboardu předměty pro domácnost

Pokud je to možné, k čištění ložisek skateboardů je nejlepší používat čističe a maziva speciálně určené pro skateboardy – ale jsou tu věci pro domácnost, které využijete v tísni!

K čištění ložisek lze použít odstraňovač laku na nehty na bázi acetonu a před opětovnou montáží kol můžete vyzkoušet cyklistický olej, vazelínu nebo dokonce osobní lubrikant na silikonové bázi. Jen se držte dál od věcí, jako je WD-40 – ty jsou pro skateboardová ložiska příliš tlusté a z dlouhodobého hlediska by mohly poškodit vaše kola.

Jak čistit ložiska skateboardu

Čištění ložisek skateboardu se může zdát trochu složitější než čištění koleček, ale je to jednoduché, jakmile víte jak. Ložiska vašeho skateboardu musí být mazána tukem nebo olejem, aby správně fungovala. To znamená, že mýdlo a voda zde nepomohou – k jejich vyčištění budete potřebovat rozpouštědlo, jako je aceton, isopropylalkohol nebo lihový líh – a po dokončení je budete muset znovu namazat. .

Zde je návod, jak vyčistit ložiska na skateboardu:

 • Použijte něco tenkého a ostrého, jako je špendlík, abyste jemně vysunuli štíty z ložisek skateboardu. Pokud jsou vaše štíty ložisek vyrobeny z gumy, budete muset dávat pozor, abyste je neprorazili nebo neohnuli kovový kroužek, který jim pomáhá držet tvar. Pokud jsou vyrobeny z kovu, měla by tam být spona ve tvaru C, která je drží na svém místě – vsuňte pod něj špendlík a jemně sponu sejměte a štít by se měl uvolnit.
 • Připravte si malou misku s rozpouštědlem – na dně misky potřebujete pouze tolik, abyste zakryli ložiska na skateboardu.
 • Umístěte ložiska kuličkovou částí dolů do misky s rozpouštědlem. Nechte je několik minut odležet a poté je jemně poklepejte na dno mísy, abyste odstranili veškeré usazené písky. Každé čisté ložisko položte kuličkou dolů na čistou papírovou utěrku a vysušte.
 • Zatímco čekáte na zaschnutí ložisek kol, zakružte v roztoku také štíty a setřete z nich veškeré nečistoty.
 • Už jste skoro hotovi – ale nezapomeňte ložiska znovu namazat, než je složíte zpět! Než to uděláte, ujistěte se, že jsou ložiska zcela suchá. Měli byste potřebovat jen trochu lubrikantu – obvykle stačí 2-3 kapky, aby byly všechny kuličky v ložisku pokryty.
 • Opatrně umístěte štíty zpět na ložiska a pomocí prstů je zaklapněte na místo.

Nyní můžete dát svá čistá ložiska a kolečka zpět k sobě a znovu je připevnit ke skateboardu. Před další jízdou však zkontrolujte, zda se kola protáčejí tak, jak mají!

Jak vyčistit lepicí pásku na skateboard

Takže vaše kola jsou zářivě čistá – co zbývá? Povrch vašeho skateboardu je pokryt lepivým brusným papírem známým jako grip tape a každý bruslař ví, jak může být tento povrch špinavý. Zde je návod, jak vyčistit úchopovou pásku:

 1. Pokud je povrch opravdu špinavý, začněte tím, že použijete kus gumového cementového nástřiku – prodávaného v obchodech se skateboardy jako „guma na grip“ – abyste odstranili co nejvíce povrchových nečistot.
 2. Ponořte mosazný nebo jiný měkký drátěný kartáč do vody a vydrhněte úchopovou pásku, pracujte po částech. To uvolní veškeré zažrané nečistoty a vynese je na povrch, aby je mohla zachytit gumová guma.
 3. Pásku rukojeti důkladně osušte – je těžké ji vyčistit, pokud je mokrá! Můžete k tomu použít papírové ručníky, ale existuje riziko, že se rozbijí a zachytí se v zrnu pásky. Další možností je čistý hadr – můžete dokonce použít fén, abyste se ujistili, že je povrch opravdu suchý.
 4. Opakujte krok 1 a pomocí gumičky odstraňte povrchové nečistoty z pásky na rukojeti.

To je vše – vaše páska by měla být jako nová! Pokud vám čistá páska stále nedává to, na co jste zvyklí, pamatujte, že páska rukojeti nevydrží věčně – nakonec ji budete muset vyměnit. Nyní, když víte, jak vyčistit úchopovou pásku, měli byste být schopni vydržet mnohem déle!

A tady to máte – jak vyčistit kolečka skateboardu, ložiska a lepicí pásku a udržet prkno v dobrém provozním stavu. Veselé bruslení!

Klíčové kroky

 1. Sejměte kolečka z desky a oddělte je od ložisek kol.
 2. Kola vyčistěte tak, že nejprve okartáčujete usazenou špínu a špínu, poté je namočíte do horké mýdlové vody a poté je jemně vydrhnete starým zubním kartáčkem. Důkladně osušte.
 3. Vyčistěte ložiska kol tak, že je jemně vytáhnete z jejich štítů špendlíkem nebo řemeslným nožem a namočíte je do roztoku rozpouštědla, jako je aceton nebo isopropylalkohol. Nechte je několik minut působit, pak je zakružte a poklepejte v roztoku, abyste odstranili co nejvíce špíny. Otřete také štíty rozpouštědlem. Nezapomeňte znovu namazat ložiska a štíty před opětovným připevněním mazivem nebo olejem vhodným pro štíty skateboardů.
 4. K čištění úchopové pásky použijte měkký drátěný kartáč namočený ve vodě k jemnému drhnutí, čímž na povrch vynesete veškeré usazené nečistoty. Před použitím kousku gumocementového sběrače (nazývaného také „grip gum“ nebo „krepová guma“) k odstranění povrchových nečistot pečlivě osušte hadrem nebo fénem.